Proč je jazyková příručka moje nejlepší on-line přítelkyně?

Co není v hlavě…

Prý co není v hlavě, musí člověk našlapat. No, při mé práci jazykové korektorky by mi nohy příliš nepomohly. Leda bych si udělala zdravotní procházku a zašla si do knihkupectví pro pravidla českého pravopisu či jinou chytrou knihu. Jenže to bych musela sedět pořád doma v koutě, protože si nedovedu představit, že si na svůj pracovní den v kavárně přibalím kromě notebooku batoh plnej příruček. To bych se asi prohla, a nejen v zádech…

I když má člověk školy, z hlavy se mu sem tam něco vypaří. V takovou chvíli nevolám SOS, ale kvaltuji na internet, kam milí akademici pověsili on-line jazykovou příručku, která zachraňuje celý korektorský svět. Pokud ještě neznáte její kouzelnou adresu, tak tady je: http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Když googlit nestačí

S perfekcionismem si tykám, a tak v momentě, kdy si moje mozkovna zrovna dala padla, mi nestačí jen tak googlit, abych našla správnou odpověď. Jazykovou on-line příručku tak doporučuji každému, komu stejně jako mně jen tak googlit nestačí, protože:

  • má slovníkovou část se 102 000 hesly, a to už by bylo, aby se to moje hledané nenašlo,
  • má výkladovou část, kde jsou přesně popsána pravidla co, jak a proč se píše,
  • je to seriózní zdroj, protože kdo jiný než akademici by o češtině měli vědět více,
  • je zdarma, takže nikdo tu s vědomostmi nehandluje za peníze.

Jsem in, žiju on-line

A je tu ještě jeden důvod, proč se z on-line jazykové příručky stala má nejlepší on-line přítelkyně. Žijeme v super rychlém on-line světě, kde se hraje o čas. A hrajou o něj i jazykoví korektoři. Protože čím více textů upraví, tím… Však víte :-).

Když bych měla kam, s chutí bych jí dala like.

Přejít nahoru